News

Region 2 May Newsletter 2018

·       Regional Congress

·       Results Level 10 Nationals and Level 9 Westerns

·       Program of the Year

·       Date High Tech

·       Notes Regional Meeting (click for full minutes .doc)


Congratulations to Auburn Gymnastics Center for being chosen as the Region 2 Program of the Year.


Congratulations to Mya Lauzon from Metropolitan for being named to the National Team!


Coaches and Athletes on the Training Day at
Level 10 Nationals!

Day 2 Results Level 10 Nationals

Jr D       Mya Lauzon                 Metropolitan     5th Vault, 9th Bars, 3rd Beam, 3rd AA

Jr D       Kalyxta Gamiao               HITS                    6th Floor

Jr E        Gabi Wickman                 Cascade Elite     3rd Bars

Jr E        Ashley Blum                    Cascade Elite West         4th Beam

Jr E        Amanda Zeng                  Gym East            5th Bars

Jr F        Grace Johnson                 Emerald City      5th Beam

Sr D       Jordan Stretch                 Northwest          8th Vault

Sr F        Samantha Smith             Auburn               6th Vault

Day 1 Results Level 10 Nationals

Jr A        Olivia Reardon                Auburn               4th Vault

Jr B        Ellison Weaver                Naydenov           7th Beam

Jr C        Scarlett Becker                NAAG                 7th Beam

Jr C        Karlei Shearer                  Metropolitan     7th Beam

Sr A       Anya Ishida                      Auburn               3rd Floor

Sr A       Bailey McCabe                Auburn               3rd Bars

Sr C       Jenna Domingo               HITS                    4th Bars

2018 Level 9 Western Championships Results Region 2
Medal Winners (Top 8)

Event Champions:

Maya Mandyam                         Gymnastics East        Beam         Sr 6

MacKenzie VanNatta             Grace                                  Beam         Sr 7

Jasmine Jayasundara             Auburn                               Bars           Sr 7 

Nicole Hebda                                Westside                         Vault        Sr 8

 

Jr 1

Evelyn DeYoung                               Auburn                 6th Vault, 6th Bars

Mackenzie Estep              Auburn                 3rd Vault

 

Jr 4

Carly Buell                           Auburn                 8th Vault, 4th Bars

Eva Lowder                         WINGS                 7th Vault

 

Jr 5

Samantha Carver             Gymnastics East               5th Vault, 7th AA

Sydney Graber                  Gem State                          7th Vault

 

Jr 8

Portia Clemensen            Metropolitan                     4th Bars, 4th Floor

Aurea Licciardi                   HITS                                       3rd Bars

Rylin Zimmerman             Dynamic                               8th Floor

Laly Noriega                       Northshore                        3rd Beam

 

Sr 1

Gracyn Brunette              Metropolitan                     4th Vault, 5th Bars, 4th Floor, 3rd AA

Tali Joelson                         Cascade Elite                      5th Beam, 2nd Floor, 8th AA

Delana Gutwig                  Westside                             6th Bars, 8th Floor

Sr 2

Kyanna Crabb                    Naydenov                           4th Vault, 8th Bars, 7th Beam, 4th AA

Mari Natsurhara               Hart’s                                    7th Bars

Brianna Yamamoto          HITS                                       4th Beam

Summer Horsley              CEG West                            3rd Vault

Sr 3

Saphia Obeidat                 Gymnastics East               2nd Bars, 5th Beam, 4th AA

Taija Wells                           Auburn                                 7th Bars, 4th Floor, 7th AA

Emily Isabelli                      Emerald City                       5th Vault, 2nd Beam

Sr 4

Elizabeth Muche’             Auburn                                 3rd Bars, 8th Beam, 5th AA

Brooke Krause                  Northshore                        4th Vault

Sr 5

Lauren Carter                    Westside                             4th Vault, 7th Vault, 3rd AA

Kamryn Buhl                      Auburn                                 3rd Vault, 7th Beam

Madison Murayama       Island Tumblers                                4th Beam

Silje Hildebrand                                Gym Plus                             8th Vault

 

Sr 6

Maya Mandyam               Gymnastics East               7th Bars, 1 Beam, 5th AA

Allie McClure                     Elevate                                 8th Vault, 4th Bars

Alexandria Lacroix           Idaho Falls                           5th Beam

Elizabeth Walter               Island Tumblers                                7th Beam

Sr 7

MacKenzie VanNatta     Grace                                    1st Beam, 3rd AA

Jasmine Jayasundara      Auburn                                 1st Bars, 7th Floor, 6th AA

Simone Dumas-Guzman               Cascade-Elite                     5th Vault, 4th Bars

Anu Domingo                    Advantage                          7th Bars

Sr 8

Lily Gunning                       Falcon                    8th Vault, 7th Bars, 6th Beam, 5th AA

Natalie Haffner                 Gym Northwest                6th Beam, 5th Floor

Nicole Hebda                     Westside                             1st Vault

Emily Cowles                      Gym Northwest                   3rd Bars

 

PAC Rims Event Finals

Jordan Chiles from Naydenov’s 1st on Vault, 4th on beam and 1st on Floor!!! Way to go Jordan!

Senior Vault Medalists
April 28, 2018 – Women’s event finals of the 2018 Pacific Rim Championships at Jorge Hugo Giraldo Lopez Coliseum in Medellin, Colombia. Photo by Ricardo Bufolin

Webinar on How to Talk About Child Sexual Abuse Prevention

As part of our outreach for Child Abuse Prevention Month, the USA Gymnastics Safe Sport Department recently conducted a webinar on “How to Talk About Child Sexual Abuse Prevention,” which is available in the webinar archive.  I have included a link to the webinar because it provides some of the guidance you and your professional members have requested for addressing safe sport issues.   I also encourage you to share with the professional members in your states and regions. And, as always, please contact Toby Stark, our director of safe sport, if you have any questions.  We appreciate your time and dedication to our athlete’s safety and well-being.

Annie Heffernon
USA Gymnastics
Women’s Junior Olympic Program Director
130 E. Washington Street, Suite 700
Indianapolis, IN 46204

Link:  https://www.youtube.com/watch?v=eXRA80dmtCg&feature=youtu.be

 


Region 2 is very proud that Charity Choice hosted by Sandy Flores and Emerald City has been chosen as a 2018 Nastia Cup qualifier. Congratulations!

 

Congratulations to Jordan Chile’s for her selection to the Pac Rim Championships!

Jordan competed in the two-day verification event to select the U.S. Women’s Team. This team will compete at the 2018 Pacific Rim Gymnastics Championships, April 27-29, in Medellin, Colombia.

Congratulations to Jordan Chiles from Naydenov!

1st on Vault, 1st on Floor and 3rd All-around at the world Cup in Stuttgart, Germany March 17!

 

Updates to 2019 and 2020 Event Dates

2019: Level 9 E/W – May 10-12, JOs  – May 17-19

2020: Level 9 E/W – May 8-10, JOs  – May 15-17

 

This is the official call for nominations for the 2018 Women’s Program National Officers

Elections for the National Junior Olympic Committee Chairman (NJOCC), National Xcel Committee Chairman (NXCC) and the National Technical Committee Chairmen (NTCC) are to be conducted in 2018.

Women’s Nominations for National Committee Chair Positions

All nominees must be USA Gymnastics Women’s Program Professional Members in good standing for a minimum of two consecutive years immediately prior to the nomination, be at least 21 years old, and meet the prerequisites in Article V of the Operating Code Sections E, F and G found posted on the USA Gymnastics website, Women’s Program home page. The positions are four (4) year terms 2018-2022.

Please see the attached nomination form that includes eligibility requirements for each position.  Nominations are to be sent to Annie Heffernon, the Women’s JO Program Director, at the USA Gymnastics office by March 31, 2018.  Please email nominations to aheffernon@usagym.org.

National officers shall be elected by the members of their respective committee.

  • The voting shall be by written ballot.
  • Shall serve for four (4) years

Download the nomination form.

Have you read your newsletter?
Answers to the questions on the regional meet are there as well as other information.

Reminder, March 1 is the last day to nominate someone for state chairman.

Bids for the 2020 Regiional Meet are due April 1 to r2racc@gmail.com or mail to Marian DeWane PO Box 2137 Boise Idaho 83701 Bid form is on the regional Website.  Please note you must be in good standing in your state to have your bid considered.

Level 8 numbers will be calculated March 8th and will be based on the number of 8’s registered in each state meet.

Region 2 News

Download the newsletter and the Region 2 Junior Olympic Program of the Year Explanation and the 2018 SACC Nomination Form

 2019 AND 2020 Eastern and Western Bid Brief Information is now Available

Please select for more information on the bids and the process

2018 National Congress

The 2018 National Congress will be held August 9 – 11 in Providence, Rhode Island

2017-2018 Women’s R&P

The 2017-2018 Women’s R&P is now posted on the USA Gymnastics web site.

2018 Events

Region 2 Regionals:  April 13 – 15 at Greater Tacoma Convention and Trade Center hosted by Emerald City
Level 9 Western Championships:  May 4-6 in Salt Lake City, Utah
Level 10 Championships:  May 11 – 13 in Cincinnati, Ohio

 

Advertisements