Region 2 History

Region 2 Dick Mulvihill Lifetime Achievement Award
Region 2 Inductees – National USA Gymnastics Hall of Fame
Region 2 U.S. National Team Members/Coaches/ and Olympians


2016 Region 2 gymnasts college choices:

please email Marian DeWane with additional gymnasts: r2racc@gmail.com

Allyson Rudd (from Black Hills Gymnastics) has committed and received her Likely Letter from Brown University.
Katey Oswalt, Moutain West Gymnastics, to Lindenwood University.
Malia Mackey, Cascade Elite Gymnastics (6th at Level 10 Nationals SRC on BB) – committed to Cornel
Mary Jacobsen, Emerald City Gymnastics Academy (6th at Level 10 Nationals SRD on UB) – committed to OSU
Lauren Schmeiss, Cascade Elite Gymnastics West (7th at Level 10 Nationals on VT) – committed to Sac State
Mary Anna Peterson, Metropolitan, to SPU
Madison Ward, Idaho Elite, to Utah State


Region 2  Committee Members

2015-2016 Marian DeWane, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC; Dianne Palmer RXCC
State Chairs: Martha Dunn, AK; Pam Zak, HI; Mark Kindlespire,  ID; Josh Burnam, MT;  Molly Gill, OR; Sandy Flores, WA
2014-2015 Meg Doxtator, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC; Dianne Palmer RXCC
State Chairs: Martha Dunn, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Josh Burnam, MT;  Molly Gill, OR; Sandy Flores, WA
2013-2014 Meg Doxtator, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC
State Chairs: Martha Dunn, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Josh Burnam, MT;  Phil Sappington, OR; Patti Gable, WA
2012-2013 Meg Doxtator, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC
State Chairs: Martha Dunn, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Josh Burnam, MT;  Phil Sappington, OR; Patti Gable, WA
2011-2012 Meg Doxtator, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC
State Chairs: Martha Dunn, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Lizzie Dolan, MT;  Phil Sappington, OR; Patti Gable, WA
2010-2011 Meg Doxtator, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC
State Chairs: Martha Dunn, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Lizzie Dolan, MT;  Kristen Wemm/Phil Sappington, OR; Patti Gable, WA
2009-2010 Meg Doxtator, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Denny Allen, MT;  Kristen Wemm, OR; Patti Gable, WA
2008-2009 Meg Doxtator, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC; Brad Loan REPC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Denny Allen, MT;  Kristen Wemm, OR; Patti Gable, WA
2007-2008 Meg Doxtator, RACC;  Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC; Brad Loan REPC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Kelly Durbin, MT;  Kristen Wemm, OR; Patti Gable, WA
2006-2007 Meg Doxtator, RACC;  Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC; Brad Loan REPC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Kelly Durbin, MT;  Kristen Wemm, OR; Patti Gable, WA
2005-2006 – Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC; Brad Loan REPC
State Chairs: Loretta Cole, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Kelley Durbin, MT;  Lynda Carlson, OR; Alisa Deatherage, WA
2004-2005 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs: Loretta Cole, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Kelley Durbin, MT;  Lynda Carlson, OR; Alisa Deatherage, WA
2003-2004 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Steve Henneford, MT;  John Sahlein, OR; Patti Gable, WA
2002-2003 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs: Janet Earl, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Steve Henneford, MT;  Meg Doxtator, OR; Patti Gable, WA
2001-2002 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs: Janet Earl, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Steve Henneford, MT;  Meg Doxtator, OR; Patti Gable, WA
2000-2001 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs: Janet Earl, AK; Pam Zak, HI; Marian DeWane, ID; Steve Henneford/Jeff Turcyzn, MT; Meg Doxtator, OR; Patti Gable, WA
1999-2000 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs: Janet Earl, AK; Pam Zak, HI; Zack Grigsby, ID; Greg Smith, MT; Meg Doxtator, OR; Patti Gable, WA
1998- 1999 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs: Janet Earl, AK; Pam Zak, HI;  Zack Grigsby, ID;  Greg Smith, MT; Meg Doxtator, OR; Patti Gable, WA
1997- 1998 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Laurie Reid, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Jim Tighe, ID;  Wally Price, MT; Meg Doxtator, OR; Patti Gable, WA
1996 -1997 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Mike West, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs:  Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Jim Tighe, ID;  Wally Price, MT; Meg Doxtator, OR; Patti Gable, WA
1995-1996 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Mike West, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs:  Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Jim Tighe, ID;  Wally Price, MT; Meg Doxtator, OR; Patti Gable, WA
1994-1995 Ruth Sandoz, RACC; Linda Mulvihill, RTCC; Mike West, RJOCC;  Brad Loan REPC
State Chairs:  Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; John Carney, ID;  Wally Price, MT; Meg Doxtator, OR; Patti Gable, WA
1993-1994 Laurel Tindall, RC;  Karen Wisen, RTC;  Mike West, RJOCC, Brad Loan REPC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Frank Sahlein, ID;  Wally Price, MT; Ruth Sandoz, OR; Patti Gable, WA
1992-1993 Laurel Tindall, RC; Karen Wisen, RTC; Mike West, RJOCC, Brad Loan, REPC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Frank Sahlein, ID;  Wally Price, MT; Ruth Sandoz, OR; Patti Gable, WA
1991-1992 Laurel Tindall, RC; Karen Wisen, RTC; Mike West, RJOCC, Brad Loan, REPC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Frank Sahlein, ID;  Wally Price, MT; Ruth Sandoz, OR; Patti Gable, WA
1990-1991 Laurel Tindall, RC; Karen Wisen, RTC; Mike West, RJOCC, Brad Loan, REPC
State Chairs: Tami Monette, AK; Pam Zak, HI; Frank Sahlein, ID;  Wally Price, MT; Ruth Sandoz, OR; Patti Gable, WA
1989-1990 Laurel Tindall, RC; Karen Wisen, RTC; Mike West, RJOCC, Bob Levesque, REPC
State Chairs: Janet Earl, AK; Pam Zak, HI; Frank Sahlein, ID;  Wally Price, MT; Ruth Sandoz, OR; Patti Gable, WA
1988-1989 Laurel Tindall, RC; Karen Wisen, RTC; Bob Levesque, RJOCC, Dick Mulvihill, REPC
State Chairs: Janet Earl, AK; Pam Zak, HI; Frank Sahlein, ID;  Wally Price, MT; Ruth Sandoz, OR; Patti Gable, WA
1987-1988 Laurel Tindall, RC; Karen Wisen, RTC; Bob Levesque, RJOCC, Mike West, REPC
State Chairs: Janet Earl, AK; Pam Zak, HI; Julie Fowler, ID;  Wally Price, MT; Ruth Sandoz, OR; Patti Gable, WA
1986-1987 Laurel Tindall, RC; Karen Wisen, RTC; Bob Levesque, RJOCC, Brad Loan, REPC
State Chairs: Janet Earl, AK; Pam Zak, HI; Julie Fowler, ID;  Sam Bosslet, MT; Ruth Sandoz, OR; Laurie Reid, WA
1985-1986 Laurel Tindall, RC; Pam Burgess, RTC; Bob Levesque, RJOCC, Brad Loan, REPC
State Chairs: Chris Valesko, AK; Pam Zak, HI; Marge DiLorenzo, ID;  Sam Bosslet, MT; Ruth Sandoz, OR; Laurie Reid, WA
1984-1985 Laurel Tindall, RC; Pam Burgess, RTC;  Brad Loan, REPC
State Chairs: Chris Valesko, AK; Pam Zak, HI; Jackie Carringer, ID;  Sam Bosslet, MT; Ruth Sandoz, OR; Laurie Reid, WA
1983-1984 Laurel Tindall, RC; Pam Burgess, RTC;  Brad Loan, REPC
State Chairs: Pam Zak, HI; Jackie Carringer, ID;  Sam Bosslet, MT; Peggy Weinstein, OR; Laurie Reid, WA
1982-1983 Pat Holman, RC; Pam Burgess, RTC
1981-1982  Pat Holman, RC; Pam Burgess, RTC
1980-1981 Pat Holman, RC; Pam Burgess, RTC
1979-1980 Pat Holman RC; Varina French, RTC
1978-1979 Pat Guttormsen, RC; Karen Wisen, RTC
1977-1978 Pat Guttormsen, RC; Karen Wisen, RTC
1976-1977 Pat Guttormsen, RC; Karen Wisen, RTC
1975-1976 Pat Guttormsen, RC; Karen Wisen, RTC
1973-1974 Pat Guttormsen, RC; Karen Wisen, RTC
1973 Varina French, RC; Karen Wisen, RTC
1972 Varina French, RC; Karen Wisen, RTC
1971 Varina French, RC;  Karen Wisen, RTC
1965-1973 Varina French, RC


Region 2 Congress

2016
2015 – Portland, OR
2014 – Naydenov Gymnastics, Vancouver, WA
2013 – Naydenov Gymnastics, Vancouver, WA
2012 – Everett, WA, Leading Edge Gymnastics Academy
2011 – Everett, WA, Leading Edge Gymnastics Academy
2010 – Portland, Multnomah Athletic Club
2009 – Auburn Gymnastics, Auburn, WA
2008 – Portland, Multnomah Athletic Club
2007 – Spokane, WA
2006 – Portland, Multnomah Athletic Club
2005 – Auburn, WA
2004 – Funtastics, Coeur’ d’ Alene, ID
2003 – Portland, Multnomah Athletic Club
2002 – Northwest Aerials, Kirkland, WA
2001 – Multnomah Athletic Club, OR
2000 – Multnomah Athletic Club, OR
1999 – Emerald City Gymnastics, WA
1998 – Lakewood YMCA, Tacoma, WA
1997 – Sammamish HS.


Regional Championship Hosts:

2016
2015 – Tacoma Convention Center, WA hosted by Emerald City
2014 – Helena, MT hosted by Helena Kidsports
2013 – Shoreline CC,  hosted by Metropolitan Gymnastics
2012 – Beaverton, OR hosted by Oregon Gymnastics Academy
2011 – Pullman WA (WSU) hosted by Palouse Empire Gymnastics
2010 – Mt. View HS, WA, hosted by Auburn Gymnastics
2009 – Whitefish, MT hosted by Kalispell Gymnastics
2008 – Spokane, WA, hosted by Funtastics, ID
2007 –  Yakima, WA, hosted by Gymnastics Plus
2006 – Western ID Fairgrounds, Wings,  Meet Director, Frank Sahlein
2005 – White Fish, MT. The first Level 8 State Team Challenge were held.
2004 – Corvallis HS, Corvallis, OR, Meet Director, Chris Bowles
2003 – Honolulu, HI, Twisters, Meet Director, Joe Rapp
2002 – Mt. Si HS, Snoqualmie, WA, Emerald City Gymnastics, Meet Director, Mike West
2001- Northwest Aerials, Juanita HS, Kirkland, WA, Meet Director Patti Gable
2000 – The Evergreen State College hosted by Black Hills Gymnastics, WA. Meet Director Dave Pisano
1999 – Cascade Elite Gymnastics, Sammamish HS, WA
1998 – Emerald City Gymnastics, Sammamish HS, WA
1997- Anchorage, AK.
Level 8 Shorewood HS, Seattle, WA. Host, Cascade Elite Gymnastics, Meet Director, Frank Lee.
1996- Sheldon HS, Eugene, OR:  Met Director, Dan Alch; Meet Ref Linda Mulvihill


Region 2 has also hosted the following championships:

Level 9 Western Championships
2016 – Missoula, MT
2015 – Spokane, WA at the Spokane Convention Center hosted by the Spokane Sports Authority
2014 – Boise, ID at Century Link Arena
2012 – Boise, ID at Century Link Arena
2007 – Spokane, WA
2004 – Seattle, WA at SPU

Level 10 National Championships
2009 – hosted by Auburn Gymnastics in Puyallup, WA
1998 – Seattle, WA at Hec Edmunson Pavilion, UW

YMCA National Championships
2007 – hosted by Tacoma YMCA at the Puyallup Fairground

National Judges Cup
2014 – Tacoma, WA
2004 – Seattle, WA

National NAWGJ Symposiums
2005 – Portland, OR
1985 – Portland, OR

International Meets hosted in Region 2
2012 Pacific Rim Gymnastics Championships at Everett WA
2016 Pacific Rim Gymnastics Championships at Everett WA


International Region 2 Meets Competed in (Pacific Northwest All-Stars)

2015 Pacific NW All-Stars

2014 Pacific NW All-Stars

2013 Pacific NW All-Stars

2012 Pacific NW All-Stars

2011 Pacific NW All-Stars

2010 Pacific NW All-Stars

2009 Pacific NW All-Stars

2008 Pacific NW All-Stars

2007 Pacific NW All-Stars

2006 Pacific NW All-Stars – San Jose, Costa Rica Ruth Sandoz Delegation Leader.
Coaches: Meg Doxtator, John Carney, Tammy Carney, Tony Ammons, Joe Rapp.
Gymnasts: Megan Moore, Kelsi Blalock, Jen Kesler and Jessica Khoshnook from Gym East; Ruby Engreitz from Leading Edge North; Jessica Merriam, MAC

2005 Pacific NW All-Stars

2004 Pacific NW All-Stars – 1st place. Jami Lanz (1st AA, FX) , Casey Jo Magee (1st tie BB), Kira Oldham-Curtis, Erin Stubblefield, Becky Colvin (1st tie BB) from NAAG; Sandra Blake (1st VT, UB) and Sheri Peale from Mid-Columbia; Rachelle Rozsonits and Danna Nelson from Gym Express.
Ruth Sandoz Delegation Leader
Coaches: Joe Softich (MCG), Craig Bayer (NAAG) Jeff Lutz (GE)Linda Mulvihill and Ruth Sandoz judged.

2003 Pacific NW All-Stars, Curitiba, Brazil. Ruth Sandoz, Delegation Leader. Coaches: Ivan Alexov. Gymnasts: Piper Worthington and D’Anna Piro from MAC.

2001 Pacific NW All Stars – 1st place team, San Juan, Puerto Rico. Heather Justus, Sarah Curtis and Brittany Brabec, American Elite; Jami Lanz, NAAG; Amanda Hall, Grace; Dominique Ingram, Auburn; Courtney Krismer, Black Hills; Elyse Wong, Kokokahi. (Also competing in the meet were Krissy Heberline, member of the 1999 team that did not go to the meet that year. Lauren Brooks, Auburn, and Jessica Ray, American Elite as independent gymnasts.)
Coaches delegation: Steve Arkell, Linda Mulvihill and Ruth Sandoz, RC, who judged the meet.

1998 Pacific NW All-Stars, Monterrey, Mexico. (11th Annual Elite Cup.) Stacey Sprand, OR Gym Acad 1st AA, Cassandra Jusino, NAY 2nd, Lacey Herbst, OGA, 3rd.

1997 1st place team. Mexico; Annie Campbell, Leading Edge, WA; Michelle Davis, CAroline Fluhrer, CEG, Mount Lake Terrace, WA; Amy DeYoung, Jenny Wilson, OGA; Crystal Stokes, PNW; Tacia Labatte, Twisters; Sydney Fields, ECG. Coaches: Steve Arkell, Kristi Wong. Delegation leaders Frank Lee and Betsy Woodruff.

1996 Cancun, Mexico. 1st place Team- Jen Kesler, Gym East, WA; Morgan LaRoque and Cortney Krismer, Black Hills, WA; Stacey Bartlett, Metro, OR; Kayla Wonderly, NAY. Coaches – Alisa Deatherage, Dave Pisano, Jan and Tammy Carney, Erika Bakacs, Tracy Meador.


Level 10 Nationals

1998 Onnie Willis AA 1st, BB and VT. Senior B team 1st: Onnie Willis, Sidney Field, Sara Trudeau, Sara Carson, Kylee Wagner, Caroline Fluhrer, Tasha Talbot. (JR team included; Lacey Herbst, Cassandra Jusino, Elina Yang, Amanda Hall, Brittany Morgan, Stacy Sprando, Erin Geary.)

1996, Duluth, GA: Chari Knight-Hunter AA SR, and made finals in Vancouver, WAUB, BB, FX.


Region 2 Training Camps
2007
High Tech: Kent, WA. Metropolitan
Super Camp/HotShots: Vancouver, WA, Naydenov
Super Camp: Auburn, WA, Auburn Gymnastics
2008
High Tech:
Super Camp: Vancouver, WA, Naydenov
2009
High Tech: Beaverton, OR, Oregon Gymnastics Academy
Super Camp: Everett, WA, Leading Edge Gymnastics Academy
Super Camp: Tigard, OR, Metro
Super Camp: Hawaii
2010
High Tech: Kent, WA, Metropolitan
Super Camp: Spokane, WA, NW Gymnastics
Super Camp: Kirkland, WA, Northwest Aerials
Super Camp: Beaverton, OR, Oregon Gymnastics Academy
Super Camp: Hawaii
2011
High Tech: Beaverton, OR, Oregon Gymnastics Academy
Super Camp: Tigard, OR, Metro
Super Camp: Redmond, WA, Emerald City Gymnastics
Super Camp: Hawaii
2012
High Tech: Beaverton, OR, Oregon Gymnastics Academy
Super Camp: Redmond, WA,Emerald City Gymnastics
Super Camp: Portland, OR, Oregon Gymnastics Academy
Super Camp: Hawaii
2013
High Tech/Hot Shot: Kent, WA, Metropolitan
Super Camp: Redmond, WA, Emerald City Gymnastics
Super Camp: Beaverton, OR, Oregon Gymnastics Academy
Super Camp: Hawaii
2014
High Tech/Hot Shot: Kent, WA, Metropolitan
Super Camp: Redmond, WA, Emerald City Gymnastics
Super Camp: Beaverton, OR, Oregon Gymnastics Academy
Super Camp: Hawaii
2015
High Tech: Kent, WA, Metropolitan
Super Camp:


Elite Meets:

1998 – August -USA Championships. Mylan Dood makes the USA National JR Elite Team. CEG, Coach Frank Lee.
US Classics: July, 1998, San Antonio, TX. Chari Knight-Hunter, Mylan Dodd and Sadie Hansen compted. Chari 7th beam, but tore ACL.

(Special thanks to Lisa Boylan and Meg Doxtator, OR, for searching through their records for some of this information.)

Advertisements